WYCIECZKI

 

Rok 2016 / 2017


RZESZÓW

Wycieczki kształcą...

O tym, że wycieczki szkolne mogą być przyjemne, interesujące, a przy tym  wartościowe przekonali się nasi gimnazjaliści, którzy 4 kwietnia br. udali się na całodniowy wyjazd poza szkołę.

Pierwszym odwiedzonym przez nich obiektem była siedziba Telewizji Polskiej Rzeszów, przy ulicy Kopisto 6. Dotąd budynek ten znany był naszym gimnazjalistom jedynie z ekranu telewizyjnego. Podczas wycieczki mieli okazję przyjrzeć się mu od środka. Zwiedzili reżyserkę, archiwum telewizyjne, w którym przechowuje się różne nagrania, studnio, z którego nadaje się aktualności regionalne. Uczestniczyli też w prelekcji dziennikarza na temat tworzenia programów telewizyjnych, w pokazie sprzętu studyjnego, a chętni – poddali się telewizyjnej charakteryzacji. Wizyta w TVP niewątpliwie była ciekawym doświadczeniem, poszerzyła wiedzę młodzieży na temat mediów, a być może przyszłości zainspiruje ich do działania w tym kierunku.

 

Z Rzeszowa wycieczka udała się do Markowej, wsi położonej w powiecie łańcuckim. Markową warto odwiedzić z kilku powodów. Jeden z nich to położenie wsi na tzw. szlaku architektury drewnianej, co oznacza, że  zachowała się stosunkowo duża liczba drewnianych domów pochodzących z XIX w. i początku XX w. Reprezentacyjne i najlepiej zachowane przykłady tego typu budownictwa znajdują się na terenie skansenu „Zagroda”. Zwiedzając skansen gimnazjaliści mogli obejrzeć: kmiecą i biedniacką chałupę i takie elementy zagród jak: stajnie, stodoły, spichlerz, wiatrak, kierat, studnię z żurawiem oraz  kuźnię. Była to interesująca podróż w przeszłość, która dała pewne wyobrażenie o życiu ludności wiejskiej naszego regionu ponad sto lat temu.

              Od roku ważnym obiektem w Markowej jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Nie mogliśmy pominąć go na naszej trasie wycieczki. Muzeum upamiętnia Polaków ratujących z narażeniem życia Żydów skazanych na zagładę. Zostało nazwane imieniem rodziny Ulmów, gdyż Józef Ulma, jego żona Wiktoria 
i ich szóstka dzieci zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944, wraz z ośmioma Żydami, których ukrywali.

Jest to ważne miejsce na mapie wspólnej przeszłości Polaków i Żydów. Muzeum jest bez wątpienia nowoczesnym obiektem, który w interesujący sposób przedstawia trudną historię Żydów polskich, ale też jak się okazało może być miejscem refleksji o ludzkim życiu.


ŁAŃCUT

24 lutego 2017 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie klasa I, II i III Szkoły Podstawowej odbyła ciekawe zajęcia dotyczące znajomości zasad bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie zapoznali się z pracą strażaka, oglądali wozy i sprzęt strażacki, ćwiczyli udzielania pierwszej pomocy na fantomach. na zakończenie dzieci rozwiązywały test oraz wykazały się znakomitą sprawnością fizyczną. Każdy uczeń otrzymał certyfikat "Dzielnego Małego Strażaka" oraz odblaski na plecaki. Byliśmy też w Muzeum w Łańcucie - w zamku, oranżerii, podziwialiśmy stare stajnie i wozownię.  

    

  

\